Rezi vár
Rezi, a Balatontól északnyugatra, a Keszthelyi-fennsík 427 méter magas sziklaormán található, ahol a Rezi várának kőfalai emelkednek. A vár szabadon és ingyenesen látogatható. A felújított romok szép látványt nyújtanak, bár a rekonstrukció miatt a vad romantika hangulata eltűnt. A környékre nyíló panoráma lenyűgöző, a várromok szerelmeseinek kihagyhatatlan helyszín.
Fotó: Dömsödi Áron (https://www.termeszetjaro.hu/)
Sümegi vár
A Sümegi Vár számos kiállítással és programmal várja a látogatókat. Az állandó kiállítások mellett új tárlatok is nyíltak, mint a püspöki lakószoba és tanácsterem az Öregtoronyban, valamint a korabeli konyha és éléskamra. A darabont szoba, a sütőház, a bognár- és kovácsműhely is megújult, korabeli eszközökkel és használati tárgyakkal. A belépőjegy a vár összes kiállítására érvényes. A látogatók a következő programok közül választhatnak:
- Történelmi lovasjátékok és középkori lakoma
- Lovaskocsikázás és hintózás
- Fajtabemutató és állatsimogató
- Középkori hajítófegyverek kipróbálása
- Kiállítások, mint a „Történelmi Magyarország Címerei”, Nemzetközi Szablyagyűjtemény, és Püspöki Palota
- Borkóstoló és kirándulás a környéken
Szigligeti vár
A Szigligeti vár a Balaton-felvidék egyik legszebb látnivalója, egy 239 méteres vulkanikus magaslaton. A vár felújítása 1991-ben kezdődött, és azóta is folyamatosan helyreállítják. A bástyáról gyönyörű kilátás nyílik a Balatonra. A helyiek sokat tesznek azért, hogy megőrizzék és megújítsák a várat.
Készítette: Civertan – A feltöltő saját munkája, CC BY-SA 4.0,
Tátika vár
A Tátika-vár Zalaszántó közelében, a Keszthelyi-fennsík egyik bazaltcsúcsán található középkori várrom. Feltehetően Magyarország egyik legkorábban épült magánvára. 1997 óta része a Balaton-felvidéki Nemzeti Parknak.
Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/T%C3%A1tika-v%C3%A1r
Tavirózsa Tanösvény
A 2,2 kilométer hosszú tanösvény a Hévízi termáltó véderdejében található. A kirándulóhely egy kellemes sétát kínál, amely a gyerekek számára is élvezetes. Fő látványossága a 15 méter magas kilátó, valamint a lombkorona-sétány.
A Tavirózsa tanösvény két különböző területet mutat be: a szárazabb Nyugati véderdőt és a nedvesebb Északi láperdőt, lehetőséget adva a látogatóknak, hogy felfedezzék az erdő életét és megértsék annak fontosságát.
Jeli Arborétum
A Jeli Arborétum Európa egyik legszebb botanikus kertje, amelyet dr. Ambrózy-Migazzi István gróf alapított. A kert 118 hektáron terül el, és rododendronjairól, örökzöldjeiről és különböző erdőrészleteiről híres. A látogatók egy 800 m-es akadálymentes ösvényen is bejárhatják, és a 2015-ben átadott 20 m magas kilátóból csodálhatják meg a tájat. A tavaszi hónapokban a kertet több ezer látogató keresi fel.
Kis-Balaton
A Kis-Balaton egy védett és nemzetközi jelentőségű vizes élőhely, amely madárvilágáról ismert. A terület csak szakvezetővel látogatható, de a Kányavári-sziget, a kápolnapusztai Bivalyrezervátum és a Vörsi Tájház szabadon meglátogatható. A Kis-Balaton Kutatóházban is érdekes programok várják a látogatókat, például a „Matula kunyhó” és Fekete István emlékhelye.
Teréz Anya kilátó Zalaköveskút
Zalaköveskút a Zalai-dombság keleti részén található, mindössze néhány kilométerre a Zala folyótól, Hévíz és Zalaszentgrót között. A kilátó a falu határában, a település egyik legmagasabb pontján épült.
A kilátó szinte teljes egészében fából készült, így harmonikusan illeszkedik a környezetéhez. A nevét Teréz anya tiszteletére kapta.
A legfelső szintjéről lenyűgöző panoráma nyílik a gyönyörű Zalai-dombságra, és tiszta időben a távolabbi hegyekre is rálátni. A kilátóból látható a környék összes települése, mint Hévíz, Keszthely, Zalaszentgrót, továbbá a zalaszántói Sztúpa, Sümeg hegyei, a Kovácsi-hegy vonulatai, valamint Tátika és Rezi vára is.
Túraútvonal ajánló
Örvényeshegyi körtúra
Hossza: oda-vissza 2,9 km – 40 perces gyalogtúra.
A Pálos Vendégháztól(Zalacsány) kiindulva fordulj keleti irányba, és a villanyvezeték mellett a dombra vezető úton indulj el a dombtetőre. Érdemes visszanézni közben a völgyre, a háttérben kiemelkedik majd az Ekler család ligetfalvi kilátója. A dombtetőn fordulj balra majd hosszan kb. 1,5 km-en át haladj északi irányba az úton. Közben az út jobb oldalán kitekintve látható a Zala folyó völgy, a zalacsányi golfpálya,a kehidai gyógyfürdőr, háttérben a keszthelyi hegység, és a zalaszántói sztúpa. Később a távolban már felfedezhető lesz a Somló hegy vulkanikus kalapja is. Az út a végén ketté ágazik, egyik része a dombról lefelé folytatódik és Kehidára vezet, a balra kanyarodó részen pedig vissza tudunk fordulnia a völgybe. Végig balra tartva teljesen visszafordulunk dél felé, miközben ereszkedünk fokozatosan az Örvényes patak völgyébe. Jobbra és a dombtetőn tartva lenne lehetőség Kallósra kirándulni, melyet alább ismertetünk részletesen. Ahogy haladunk balra, mellettünk megjelennek újra Örvényeshegy első házai. 1-1,5 km séta után visszaérkezünk a Pálos Vendégház elé.
Ligetfalva az Örvényes patakon át
Hossza: oda-vissza 3 km – 1 órás gyalogtúra
Kifejezetten nehezebb útvonal, kalandvágyóknak ajánlott, mivel nincsen jelölés az erdőben, és a tájékozódás is nehezebb. Az út első szakaszán a magasabb aljnövényzet, az alacsony fák és meredek patakpart is nehézséget okoz. Gumicsizma vagy vízálló bakancs viselete ajánlott. A Pálos Vendégház alatti rétről könnyen elérhető az Örvényes patak partja. Mivel itt a túlpart kifejezetten meredek, érdemes a réten jobbra haladva egészen a volt kolostorig haladni, majd onnan a 3 forrás alatt átkelni a patakon és az erdőben a tetőt megközelíteni. Mivel jelölés nincsen az első dombtetőre vezető úton érdemes egyenesen a tetőt megcélozni, és ha szerencsésen választottunk egy 20 perces séta után elérhetjük a ligetfalvi temetőt. Vonalvezetésnek érdemes figyelni a villanyvezetéket, legkönnyebben természetesen ennek mentén érhető el Ligetfalva, bár, az erdőben szebb és kalandosabb az út. Találkozhatunk vadakkal is, elsősorban őzekkel, szarvasokkal.
Kallósdi kerektemplom
Hossza: 12,8 km oda-vissza gyalogtúra (terepkerékpárral is lehetséges).
Haladóknak, gyakorlott túrázóknak meg se kottyan ez a hosszabb gyönyörű zalai erdőkön és dombok/völgyek között vezető túraútvonal. A cél a kallósdi Szent Anna-templom, mely országosan is jelentős műemlék, az Árpád-kori körtemplomok egyik jelentős képviselője. A körtemplom az egyik legmisztikusabb épületforma, eredete több ezer évre nyúlik vissza. A középkorban a világ mintájára a tökéletes templomot is kör alaprajzúnak képzelték, különösen, miután a keresztes lovagok hírét hozták, hogy Jeruzsálemben is ilyen áll Krisztus sírja felett. A Kárpátmedencében különösen sok kerektemplom áll, a legszebbek egyike a kallósdi templom. Az útvonal első része megegyezik az örvényeshegyi körtúra első felével, majd a kehidai elágazótól kell elindulni északi irányban tovább. Kisebb letéréssel a kehidai Deák-kút is elérhető.